PRODAJAMO RABLJEN IN OBNOVLJEN SIRARSKI KOTEL BAIN-MAIRIE!

Jogurt z dodanimi probiotičnimi bakterijami

Lahko ga izdelamo iz kravjega, kozjega ali ovčjega mleka. Jogurt s probiotičnimi bakterijami je polnega okusa in ima nežno, kremasto strukturo. Izbrana jogurtova kultura z dodatkom probiotičnih bakterij pa mu daje blag, rahlo kiselkast mlečni okus. Jogurt iz ovčjega mleka je gostejši, iz kozjega mleka pa skoraj tekoč.

POSTOPEK DELA:

1. Toplotna obdelava mleka
Kravje in kozje mleko segrejemo na 92°C, ovčje na temperaturo 85°C. Med segrevanjem nežno mešamo, da izpari čim več vode. Ko dosežemo ciljno temperaturo, lahko držimo mleko krajši čas na tej temperaturi, da dobimo čim bolj gosti jogurt. Mleko ohladimo na temperaturo 38°C.

2. Cepljenje mleka
Dodamo kupljen svež tekoči jogurt s probiotičnimi bakterijami (2-3%) ali ustrezno mikrobiološko kulturo, npr. YO MIX 215, YO MIX 725 ali LYOFAST SAB 440B. Dobro vmešamo v mleko.

3. Vlivanje cepljenega mleka v lonec, vedro, sirarski kotel.

4. Zorenje cepljenega mleka.
T=38°C, trajanje zorenja 12-18 ur.

5. Ohlajanje in polnjenje v embalažo
Po končanem zorenju čim hitreje ohladimo na temperaturo 4°C. Dobro ohhlajen koagulum premešamo in polnimo v v plastične lončke ali steklene kozarčke. Če želimo izdelati sadni jogurt,  vmešamo dodatke, kot so sadna baza z okusom borovnica, pečeno jabolko, stracciatella, itd. in polnimo v primerno embalažo.
Senzorične lastnosti jogurta se dokončno oblikujejo pri hranjenju jogurta na temperaturi 4°C, rok trajanja ustrezno izdelanega jogurta je  2-3 tedne.

 

 

 

Deli objavo:

Podobni recepti